Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?


Öncelikle halk dilinde “spor yapmak” olarak bahsedilen konuya ışık tutalım: Spor, içinde mücadele veya rekabet içeren çoğunlukla fiziksel aktiviteleri kapsayan bir olgudur. Halk arasında “spor yapmak” olarak dile getirilen olgu ise çoğunlukla fiziksel bir etkinliğe ya da egzersiz yapmaya karşılık geliyor. Örnek vermek gerekirse karşılıklı bir mücadele ve rekabet içeren “satranç” da bir spordur. Ancak evde yaptığınız bir fitness egzersizi, spor değildir.

Egzersiz yapmanın ve onu günlük hayatın bir parçası haline getirerek bir rutin oluşturmanın zihinsel ve fiziksel olarak kanıtlanmış sayısız faydası bulunuyor. Farklı uzmanlık alanlarından birçok bilim insanı, hala bugün bile ulaştıkları araştırma ve test sonuçları ile egzersiz yapmanın insan vücuduna olan pozitif etkilerini kanıtlamaya devam ediyor.

Bireysel Olarak Yapılabilir

Egzersiz yapmak için fitness salonuna gitmek veya ekipmanlar edinerek ağır antrenmanlar gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Egzersiz yapmanın en güzel taraflarından biri de budur. Evde, kişisel alanınızda yapmaya başlayacağınız düzenli egzersiz, kısa süre içerisinde metabolizma hızında artış, vücut yağında azalma, fiziksel görünüşte iyileşme ve daha zinde hissetme gibi birçok faydasının olacağını görebilirsiniz Üstelik, internet üzerinde mevcut olan birçok günlük egzersiz videosu, motivasyonu artırarak kendi programınızı düzenlemenize yardımcı olacaktır. Özellikle pandemi sürecinde boş zamanlarınızı spor yaparak en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Uzmanlar her fırsatta, kilo verme sürecinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile birlikte düzenli egzersiz yaparak sağlıklı beslenmeyi destekleyen sporla kolaylaştığını ve uzun vadeli sonuçlar almak için iyi bir adım olduğunu dile getiriyor. Sizin için doğru beslenme ile doğru egzersizi birleştirerek hem fazla kilolarınızdan kurtulup hem de daha güçlü ve dirençli bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Bu konuda bir beslenme uzmanı ve fitness eğitmeni ile çalışmanızı öneriyoruz.

Her Yaşa Uygun Mutlaka Var

Birçok konuda da olduğu gibi, egzersize küçük yaşlarda başlamak bu alanda ileri seviyelere ulaşmak için bir anahtar görevi görür. Ancak egzersize başlamak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Uzman kadromuz tarafından hazırlanmış programlar, her yaş grubuna özel olarak farklılaştırılarak daha kaliteli bir hayat standardına kavuşmanızı sağlayacaktır. Geriye sadece, sizin için en uygun olan ve severek yapabileceğiniz bir aktivite türünü seçmek kalıyor. Yenilenmiş ve kaliteli ekipmanlarla donanmış 52 farklı spor tesisimizde, profesyonel eğitmen kadromuz gözetiminde, pandemi sürecinde geçici olarak tenis, masa tenisi ve fitness’la sınırlı olmak üzere, toplam 26 farklı branştan size uygun olana karar vermeniz yeterli. Teşhisi konmuş bir sağlık durumunuz varsa, başlamak istediğiniz aktivite veya spor branşını aile hekiminize ya da sağlık durumunuzu takip eden uzman doktorunuza danışmayı unutmayın.

Birçok Hastalığa Karşı Zamanında Önlem Almanıza Yardımcı Olur

Yaşlanma ile birlikte kan basıncında artış, kan yağlarında artış ve kalp damar hastalıkları ortaya çıkabilir. Bireyin yaptığı egzersiz ise birçok farklı rahatsızlığın önüne geçerek önlem almasına yardımcı olur. Düzenli olarak yapılan egzersiz, tansiyonu kontrol altına almanıza ve kan dolaşımınızın gelişimine katkı sağlar. Bu da çabuk yorulmanıza engel olur. Her şeyden önemlisi, düzenli egzersiz yaparak vücudunuzu dinlemeyi öğrenirsiniz. Ve böylece vücudunuzda gerçekleşen en ufak bir değişimi bile fark edebilirsiniz. Bu da birçok hastalık için erken tanı olanağı sağlar.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp
Tıkla Ara!